Participating High Schools and Alumni Volunteers

The Norman Borlaug Science Achievement Award, a junior book award, was established in 2005. A junior from the St. Anthony -New Brighton High School, St. Anthony, Minnesota received the first award presented. A list of all high schools and alumni volunteers that have participated in this program is listed below.

If you would like to participate by presenting a book, complete this information form.

2016

  • Austin High School, Joel Reiman
  • Braham, Luke Becker
  • Breck, Rusty Nelson
  • Buffalo High School, Steve Olson
  • Burnsville, Laura Berger
  • Chicago High School for Agricultural Sciences, William Collins
  • Como Park, Dann Adair
  • Deer River, Kirby Schmidt
  • East Ridge High School, Jim Anderson
  • Eden Valley Watkins, Tracy Huhn
  • Edison High School, Michael Iacarella
  • Forest Lake, Carole Kenneally
  • Hancock High School, Stacie Vennewitz
  • Hastings, Cynthia Clanton
  • Jackson County Central, Frank Bezdicek
  • Kasson-Mantorville High School, Nancy Wiitanen
  • Kenyon-Wanamingo, Lorin Pohlman
  • Kingsland High School, Mark Sample
  • Lac qui Parle Valley High School, Kathryn Fernholz
  • Lake Crystal Wellcome Memorial, Kent Thiesse
  • Lanesboro, Dave Lawstuen
  • Le Sueur/Henderson High School, Mark Sample
  • Mahtomedi High School, Ingrid Schneider Sougstad
  • Martin County West, Stephanie Wohlhuter
  • Montevideo, Christopher Giese
  • Mounds View, Becky Wahlund
  • Northfield, Kris Nelson
  • Park High School, Frank Bezdicek
  • Pipestone, Stacie Vennewitz/Spencer Wayne
  • Plainview Elgin Millville, Paul Aarsvold
  • Randolph, Lisa Smiley
  • Renville, Patricia Buschette
  • Russell-Tyler-Ruthton, Don Buhl
  • Sleepy Eye, Brandon Roiger
  • Springfield, TJ Brown
  • St. Anthony High School, Kent Horsager
  • St. Croix Lutheran, Greg Schuyler
  • Stewartville, Keith Wolf
  • Tracy Area, Sandy Ludeman
  • Warroad, Ben Wallace
  • West Central Area, Stacie Vennewitz
  • White Bear Lake, Marc Eaton
  • Woodbury High School, Jim Anderson

    2015

    • AFSA High School, Shantal Pai
    • Austin High School, Joel Reiman
    • Breck School, Rusty Nelson
    • Buffalo High School, Steve Olson
    • Burnsville High School
    • Caledonia Area High School, Pam Hendel
    • Cannon Falls High School, Lisa Smiley
    • East Ridge High School, James Anderson
    • Eden Valley Watkins, Tracy Huhn
    • Edina High School, Lauren Serbus
    • Foley High School, David Voeltz
    • Forest Lake Senior High School, Carole Kenneally
    • Hastings High School, Cynthia Clanton
    • Hopkins High School, Jonathan Shaver
    • Jackson County Central, Frank Bezdicek
    • John Marshall High School, Molly Kappers
    • Kingsland High School, Mark Sample
    • Lac qui Parle Valley High School, Kathryn Fernholz
    • Lake Crystal Wellcome Memorial, Kent Thiesse
    • Lanesboro High School, David Lawstuen
    • LeSueur-Henderson, Mark Sample
    • Martin County West, Stephanie Wohlhuter
    • Milaca High School, Doug Olson
    • Minnesota Valley Lutheran High School, Val Holtzhueter
    • Montevideo Public Schools, Christopher Giese
    • Mounds View High School, Rebecca Wahlund
    • Perham High School, Shell Tumberg
    • Princeton High School, Jill Overby
    • Randolph High Schook, Lisa Smiley
    • Robbinsdale Armstrong High School, Paul Buck
    • Robbinsdale Cooper High School, Kristine Browers
    • RTR High School, Don Buhl
    • Rushford-Peterson High School, Kirby Schmidt
    • Sebeka, Thomas Schulz
    • Springfield High School, T.J. Brown 
    • St Anthony Village High School, Kent Horsager
    • St. Croix Lutheran Schools, Greg Schuyler
    • St. Peter, Whitney Place
    • Stewartville High School, Keith Wolf
    • Warroad High School, Ben Wallace
    • Woodbury High School, James Anderson
    • Zumbrota Mazeppa High School, Lisa Smiley

    2014

    • AFSA High School, Kelly Froehlich
    • Breck School, Rusty Nelson    Buffalo, Steve Olson
    • Burnsville High School, Alyson Landmark
    • Cannon Falls High School, Lisa Smiley
    • Chicago High School for Agricultural Sciences, William Collins
    • East Ridge High School, James Anderson
    • Eden Valley Watkins, Tracy Huhn
    • Edina High School, Lauren Serbus
    • Farmington High School, Sarah Garcia
    • Foley High School, David Voeltz
    • Forest Lake High School, Carole Kenneally
    • Goodhue Public School, Lisa Smiley
    • Hastings High School, Cynthia Clanton
    • Highland Park Senior High School, Frank Bezdicek
    • Jackson County Central. Frank Bezdicek
    • Kasson-Mantorville High School, Nancy Wiitanen
    • Kenyon-Wanamingo, Lorin Pohlman
    • Kingsland High School, Mark Sample
    • Lac qui Parle Valley High School, Kathryn Fernholz
    • Lake Crystal Wellcome Memorial High School, Kent Thiesse
    • Lanesboro High School, David Lawstuen
    • Le Sueur/Henderson, Mark Sample
    • MacCray, Rick Meyer
    • Martin County West High School, Stephanie Wohlhuter
    • Montevideo Senior High School, Christopher Giese
    • Northwest Passage High School, Mary Buschette
    • Randolph, Lisa Smiley
    • Robbinsdale Cooper High School, Kristine Bowers
    • RTR High School, Don Buhl
    • Southland High School, Dan Hoffman
    • Springfield, T.J. Brown
    • St Anthony Village High School, Kent Horsager
    • Stewartville High School, Keith Wolf
    • Woodbury High School, James Anderson
    • Zumbrota Mazeppa High School, Lisa Smiley

    2013

    • AFSA, Kaleb Kromann
    • BOLD, Lance Brune
    • Burnsville, Erin Broviak
    • Chanhassen, Hagen Neeley
    • Eagle Valley, Shell Tumberg
    • East Ridge, James Anderson
    • Farmington, Sarah Garcia
    • Foley, David Voeltz
    • Kingsland, Mark Sample
    • Lac Qui Parle Valley, Kathryn Fernholz
    • Lake Crystal Wellcome Memorial, Kent Thiesse
    • Lancaster, Blaine Nelson
    • Lanesboro, Dave Lawstuen
    • Le Sueur/Henderson, Mark Sample
    • Martin County West, Stephanie Wohlhuter
    • Menahga, Chuck Horsager
    • Mesabi East, David Janssen
    • Montevideo, Christopher Giese
    • Plainview-Elgin-Millville, Paul Aarsvold
    • Prior Lake, Luke Nichols
    • Robbinsdale Cooper, Myah Walker
    • Roseville Area, Narayan Dhakal
    • RTR, Don Buhl
    • Sebeka, Chuck Horsager
    • Southland, Dan Hoffman
    • Spring Lake Park, Karen Hartmann
    • Springfield, T.J. Brown
    • St. Anthony Village, Kent Horsager
    • Stewartville, Keith Wolf
    • Verndale, Clarence Horsager
    • Wadena-Deer Creek, Clarence Horsager
    • White Bear Lake, Mary Williams
    • Woodbury, James Anderson

    2012

    • BOLD, Todd Frank
    • Breck, Rusty Nelson
    • Buffalo, Steve Olson
    • Burnsville, Alyson Landmark
    • East Ridge, James Anderson
    • Foley, David Voeltz
    • Grand Meadow, Dan Hoffman
    • Hastings, Cynthia Clanton
    • Kasson-Mantorville, Nancy Wiitanen
    • Kingsland, Mark Sample
    • Lac Qui Parle Valley, Kathryn Fernholz
    • Lake Crystal Wellcome Memorial, Kent Thiesse
    • Lanesboro, David Lawstuen
    • Le Sueur Henderson, Mark Sample
    • Martin Luther, Leah Wilkinson
    • Menahga, Charles Horsager
    • Montevideo, Christopher Giese
    • Plainview-Elgin-Millville, Paul Aarsvold
    • Robbinsdale Cooper, Kristine Browers
    • Sebeka, Charles Horsager
    • Southland, Dan Hoffman
    • St Anthony Village, Kent Horsager
    • Staples Motley, Kerry Lindgen
    • Stewartville, Keith Wolf
    • Verndale, Clarence Horsager
    • Waconia, Mel Berg
    • Wadena-Deer Creek, Clarence Horsager
    • Woodbury, James Anderson

    2011

    • Academy for Science and Agriculture, Jordan Pollock
    • BOLD, Todd Frank
    • Breck, Rusty Nelson
    • Burnsville, Alyson Landmark
    • Community Design Center of Minnesota, Hannah Rusch
    • East Ridge, Jim Anderson
    • Grand Meadow Public Schools, Dan Hoffman
    • Hastings, Cynthia Clanton
    • Higher Ground Academy, Greg Adler
    • Kasson - Mantorville, Nancy Wiitanen
    • Lac qui Parle Valley, Kathryn Fernholz
    • Lake Crystall Wellcome Memorial, Kent Thiesse
    • Lanesboro, David Lawstuen
    • Menahga, Charles Horsager
    • Montevideo, Christopher Giese
    • Plainview - Elgin - Millville, Paul Aarsvold
    • Red Wing, Sue VanDeusen
    • Robbinsdale Cooper, Myah Walker
    • St. Anthony Village, Kent Horsager
    • Sebeka, Charles Horsager
    • Southland, Dan Hoffman
    • St. Michael-Albertville, Bob Lefebvre
    • Staples/ Motley, Naomi Stone
    • Stewartville, Keith Wolf
    • Verndale, Clarence Horsager
    • Wadena - Deer Creek, Clarence Horsager
    • Woodbury, James Anderson

    2010

    • Apple Valley, Cindy Manwarren
    • Breck, Rusty Nelson
    • Buffalo, Steve Olson
    • Burnsville, Alyson Landmark
    • East Ridge, Jim Anderson
    • Forest Lake, Roger Chamberlain
    • Hastings, Cynthia Clanton
    • Kasson - Mantorville, Nancy Wiitanen
    • Lac qui Parle Valley, Kathryn Fernholz
    • Lake Crystall Wellcome Memorial, Kent Thiesse
    • Lanesboro, David Lawstuen
    • Menahga, Charles Horsager
    • Minnesota Valley Lutheran, Dean Compart
    • Montevideo, Christopher Giese
    • Nicollet, Dean Compart
    • Plainview - Elgin - Millville, Paul Aarsvold
    • Red Wing, Sue VanDeusen
    • School of Environmental Studies, Isaac Johnson
    • Sebeka, Charles Horsager
    • South, Rusty Nelson
    • St. Anthony Village, Kent Horsager
    • Staples/ Motley, Naomi Stone
    • Stewartville, Keith Wolf
    • Verndale, Clarence Horsager
    • Wadena - Deer Creek, Clarence Horsager
    • Woodbury, James Anderson

    2009

    • Breck, Rusty Nelson
    • Burnsville, Alyson Landmark
    • Dassel Cokato, Kevin Dahlman
    • Farmington, Daniel Kennedy
    • Hastings, Cynthia Clanton
    • Kasson-Mantorville, Nancy Wiitanan
    • Lake Crystal, Kent Thiesse
    • Menahga, Charles Horsager
    • Montevideo, Christopher Giese
    • Perham, Doug Huebsch
    • Plainview-Elgin-Millville, Paul Aarsvold
    • Sebeka, Charles Horsager
    • Sleepy Eye Public, Darren Lochner
    • Sleepy Eye - St. Mary's Catholic High School, Mary Beth Botz
    • South, Rusty Nelson
    • St. Anthoy Village, Kent Horsager
    • Staples Motley, Naomi Stone
    • Stewartville, Keith Wolf
    • Verndale, Clarence Horsager
    • Wadena, Clarence Horsager
    • Watertown-Mayer, Sue Knott

    2008

    • Breck, Rusty Nelson
    • Burnsville, Alyson Landmark
    • Cedar Mountain, Jeff Ruff
    • Farmington, Dan Kennedy
    • Kasson-Mantorville, Nancy Wiitanen
    • Menahga, Charles Horsager
    • Montevideo, Janet Bosch
    • Plainview-Elgin-Millville, Paul & Val Aarsvold
    • Saint Anthony New Brighton, Kent Horsager
    • Sebeka, Charles Horsager
    • Sleepy Eye Public, Darren Lochner
    • Sleepy Eye - St. Mary's Catholic, Mary Beth Botz
    • South Minneapolis, Rusty Nelson
    • Stewartville, Keith Wolf
    • Woodbury, Jim Anderson

    2007

    • Academy of Science and Agriculture, Dana Dronen
    • Breck, Rusty Nelson
    • Burnsville, Alyson Landmark
    • Cedar Mountain, Jeff Ruff
    • Farmington, Dan Kennedy
    • Hastings, Cynthia Clanton
    • Kasson Mantorville, Nancy Wiitanen
    • Mankato East, Dan Kennedy
    • Plainview-Elgin-Millville, Paul & Val Aarsvold
    • Sebeka, Charles Horsager
    • South, Rusty Nelson
    • Staples, Dick Donat
    • St. Anthony New Brighton, Kent Horsager
    • Stewartville, Keith Wolf
    • Verndale, Naomi Stone

    2006

    • Hastings, Cynthia Clanton
    • Burnsville, Alyson Landmark
    • Saint Anthony - New Brighton, Kent Horsager
    • Cedar Mountain, Jeff Ruff
    • South, Rusty Nelson
    • Mankato West, Dan Kennedy
    • Mankato East, Dan Kennedy
    • Minnewaska

    2005

    • Saint Anthony - New Brighton, Kent Horsager