Past Alumni Society Award Recipients

For more information about the awards recipients, click on each recipient’s year in the sidebar.

Milestone Mentors

2018 - 5 years - David Shimota ‘88, Grain Millers
           10 years - Paul Hugunin ‘99, Minnesota Department of Agriculture
           15 years - John Foley ‘71 ‘73 ‘78, retired from Cargill

Outstanding Membership Recruitment

2018 - University of Minnesota Horticulture Club

Outstanding Organizational  Programming

2018 - Minorities in Agriculture, Natural Resources and Related Sciences (MANRRS)

Outstanding Organizational Partnership

2018 - Agricultural Education Club

Outstanding Philanthropic Event

2018 - Alpha Gamma Rho
           Beta of Clovia Sorority

Outstanding Professor Award

2018 - Tade Okediji - Department of Applied Economics

Outstanding Professional Advisor Award

2018 - Gary Cooper - M.B.A. ‘05

Outstanding Faculty Advisor Award

2018 - Francesca Cuthbert - Ph.D. Ecology ‘81

Outstanding Club Advisor Award

2018 - Mary Buschette - Agricultural Economics ‘87

Little Red Oil Can, Student

2018 - Haleigh Ortmeier-Clarke - B.S. Plant Science  ‘18

Little Red Oil Can, Faculty/Staff

2018 - Colleen O'Connor

Student Leadership Award

2018
Shantal Pai - B.S. Plant Science ‘18
Morrine Omolo - M.S. Food Science ‘15

2017
Rachel Kircher - B.S. Agricultural Communications & Marketing, B.S. Animal Science '17
Gerald Presley - Ph.D. Bioproducts & Biosystems Science, Engineering and Management ‘18

2016
Brandon Roiger - B.S. Agricultural Education '17
Chelsey Hinnenkamp - B.S. Food Science '13, M.S. Food Science '16

2015
Stephan Melson - B.S. Agricultural Education '15
Justin Carlson - B.S. Nutrition '13, Ph.D. Nutrition '17

2014
Rylee Ahnen - B.S. Nutrition and English Literature '14
Salli Dymond - Ph.D. Forest and Natural Resource Management '15

2013
Jennifer Corcoran - M.S. Soil Science '09
Kathleen Miron - B.S. Agricultural Education '13
Kirby Schmidt - B.S. Agricultural Education '14

2012
Luke Nichols - B.S. Environmental Sciences, Policy, & Mgmt '12
Kristen Wingert - B.S. Agricultural Education '12

2011
Jason Kaare - B.S. Agricultural Education '11
Caitlin Kasper - B.S. Agricultural Education '11

2010
Dan Helvig – B.S. Agricultural Education '10
Amber Seibert – B.S. Agricultural Education '10

2009
Pam Dickman – B.S. Nutrition '09
Joe LeVoir – B.S. Environmental Horticulture '09

2008
Sangeetha Gummadi – B.S. Agricultural Education '11 
Megan Hines - B.S. Environmental Science, Policy and Management '11

Outstanding Friend Award

2018 - Don and Sandy Henry

2017 - Marvin Bauer

2016 - Kevin Paap - B.S. Crop Production '81

2015 - R. James Ertl

2014 - Representative Rod Hamilton

2013 - Ken Reiners

2011 - Tom Rothman

2010 - Bob Fitch

2009 - William Nelson – B.A. Political Science & Sociology '73

2008 - Jim Boerboom – B.S. Agricultural Education '73, , M.A. Agricultural Education '77 

Distinguished Staff Award

2018 - Brian Barber

2017 - Robert Craven - B.S. Animal Science '78, M.S. Agricultural Economics '81

2016  - Chad Giblin - B.S. Animal & Plant systems '01, M.S. Natural Resource Sciences '13

2015 - Dale Norquist - B.S. Agricultural Business Administration '75; M.S. Agricultural Economics '82

2014 - Connie Hempstead - CFANS Development Office

2013 - Kay Ellingson - CFANS Student Services

2012 - Janelle Schnadt - Department of Forest Resources, B.S. Inter-College Program '05

Distinguished Faculty Award

2018 - Charles Blinn and Eli Sagor - Ph.D. Natural Resources Science ‘13

2017 - Michael Boland - M.S. Agricultural Education '90

2016  - Kevin Janni - B.S. Agricultural Engineering '76

2015 - Claudia Parliament - M.S. Agricultural Economics '80

2014 - R. Vance Morey - Dept. of Bioproducts and Biosystems Engineering

2013 - Timothy Smith - Dept. of Bioproducts and Biosystems Engineering

2012 Jim Linn - B.S. Animal Science '70, M.S. Nutrition '73, Ph.D. Nutrition '78

2011 - Roland Peterson - Dept. of Agricultural Education and Carl Vogt - B.S. Biological Science '75

2010 - Brian Buhr – Ph.D. Agricultural Marketing and Price Analysis '92

2009 - Tony Seykora – Animal Science '75

2008 - Brad Greiman – Agriculture Education Advisor

Alumni Advocate Award

2018 - Greg Harder - A.S. Livestock Production '90

2017 - Lee Thompson - B.S. Agricultural Education '79

2016 - Joel Larsen - B.S. Agricultural Education '77, M.S. Agricultural Education '93

2015 - David Pfarr - B.S. Agronomy '88

2012 - Chuck Walters

2013 - Frank Bezdicek - B.S. Agricultural Education '70

2014 - Kevin Dahlman - B.S. Agricultural Education '78

Alumni Service Award

2018 - Tabare Abadie - M.S. Plant Breeding '92, Ph.D. Plant Breeding '95

2017 - Norm Sieling - B.S. Agricultural Education '79

           Emily Nachtigal - B.S. Applied Economics ‘12

           Leah Peterson - B.S. Natural Resources Planning, Policy, and Law ‘03

           Matthew Wohlman - B.S. Animal Production Systems ‘03

2016  - Roger Chamberlain - B.S. Agricultural Business Adminsitration '74

2015 - Bruce Johnson - B.S. Forest Products '79

2014 - Tom Appel - B.S. Agricultural Education '79, M.S. Agricultural Education '86

2013 - Julie Tesch - B.S. Applied Economics, '98, M.Ed. Agricultural Education '01

2012 - John Foley - B.S. Animal Science '71, M.S. Animal Science '73, Ph.D. Animal Science '78

2011 - Jodi Nelson - B.S. Food Science and Technology '91

2010 Kent Horsager – B.S. Agricultural Economics '84

2009 Don Kvasnicka – B.S. Agricultural Education '55

2008 - Cliff Vrieze – B.S. Agricultural Education '67, M.S. Agricultural Education '72

Distinguished Alumni Award

2018 - Eric Mader - B.A. Speech Communication '00, B.A. Japanese, M.S. Agriculture '05

2017 - Terry Ferriss M.S. Horticulture '77, Ph.D. Horticulture '80

2016  - Doris Mold - B.S. Agricultural Education '85, M.S. Agricultural & Applied Economics '94

2015 - Mohammed Sadiki - Ph.D. Plant Breeding '90

2014 - Pol Coppin - Ph.D. Forestry '91

2013 - Uday Sharma - M.S. Wildlife '82

2012 - Leslie Peterson - B.S. Agricultural Education '50

2011 - Robert Marzolf - B.S. Agricultural Education '78

2010 - Phillip Minerich – M.S. Food Science '90, Ph.D. Food Science '02

2009 - Catherine McCarty – B.S. Nutrition and Dietetics '86, M.PH Public Health Nutrition '90

2008 - Ed Hegland – B.S. Agronomy '92  

Lifetime Achievement Award

2018 - Sander Ludeman - B.S. Agricultural Economics '69

2017 - Alan Ek - B.S. Forestry '64 , M.S. Forestry '65

2016 - Richard Barnes - B.S. Agricultural Business Administration '64, M.S. Public Administration '69

2015 - James H. Hammill - B.S. Agricultural Economics '57; M.S. Agricultural Economics '62

2014 - David Hsi - Ph.D. Plant Genetics '51

2013 - Frank Busta - B.S. Bacteriology '57, M.S. Dairy Science '61

2012 - Edward Frederick - B.S. Agricultural Education '54, M.S. Dairy Husbandry '55, Ph.D. Dairy Husbandry '57

2011 - William Morrissey - B.S. Forest Resources '72

2010 - Edward Slettom – B.S. Agricultural Education '42, Graduate School-Public Affairs '55

2009 - Lee Sandager – B.S. Agricultural Education '49, M.S. Agricultural Education '52

2008 - Gerald McKay – M.A.E. Agricultural Education '49